Kadir Has Üniversitesi gençlik çağlarımı gururla ve onurla geçirdiğim en önemli zamanlara sahiptir. Şu anki karakterimin temellerini oluşturan daima araştırmacı, sorgulayıcı ve bilginin özüne ulaşma bilincine bu naçizane bilim yuvası sayesinde sahip oldum.

Eğitim sürecindeki her öğrencinin ilk senelerdeki istikrarsız dalgalanmalar benim de başıma gelerek kısa sürede dahil olduğum çevremin bana sunduklarından faydalanmamın vaktinin geldiğini düşündüm. Bu toparlanma sürecinde Kadir Has Üniversitesi’nin yetkin kadrosu ve kendi bünyesinde oluşturduğu ve herkesi etkileyen akademik atmosferi beni entelektüel yolculuğa sürüklemiş oldu.

Akademik hayatımda üniversitemin bana sağladığı katkılarla sürekli kendimi geliştirmeye adayarak az ile yetinmeyip her zaman daha fazlası için kendimi hedefledim. Dünyada önde gelen üniversitelerin çeşitli siyasal programlarına katılarak sertifikalar eşliğinde kendimi daha donanımlı hale getirmeyi başardım. Tüm bu ilerlemelerin ışığında derslerimi başarıyla tamamlayarak Siyaset Bilimi Ve Kamu Yönetimi bölümünü İkinci olarak bitirdim. Lisans eğitimim devam ederken Anadolu Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler bölümüne başlayıp her iki programımı 2021 senesinde başarı ve onur derecesiyle tamamlamayı hak ettim.

Elde ettiğim başarılar eşliğinde mezun senemde Kadir Has Üniversitesinde yaklaşık 10 ay boyunca araştırma asistanlığı görevini gururla üstlendim. Mezun olduktan sonra mevcut başarı geçmişime layık birçok kurumdan teklif aldım. Kariyer tercihimi Türkiye ve dünyada en önemli danışmanlık firmalarından biri olan Grant Thornton ile çalışmaya karar verdim. Bir diğer yandan siyasal danışmanlık görevini sürdürerek farklı iki ayrı kariyeri ilerletmeyi ve geliştirmeyi hedeflemekteyim.

Bu süreç içerisinde elde ettiğim yetkinlik ve entelektüel birikimimi Kadir Has Üniversitesi ve değerli akademisyenlerine borçluyum. Bu değerli bilim yuvası ileri görüşlü, idealist gençler yetiştirerek memleketimizi güzel günlere taşıyacaktır. Bizler ise Kadir Has Üniversitesi mezunu olmanın onur ve gururunu yaşayacağız.

Benim için 2016 yılı, bir an önce yeni deneyimler edinmem gerektiğini anlamaya başladığım bir yıl olmuştu. Öncesinde yakalayamamış olduğum akademik başarıyı ve mükemmelliği bana bu bölümün kazandıracağını nasıl bilebilirdim? Doğrusunu söylemek gerekirse Kadir Has Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü benim için değişimin habercisi oldu ve genç yaşımda olgunlaşmam için gereken adımları atmamı sağlayacak deneyimler yaşattı.

Eğitimim esnasında birçok değerli, bilgi ve hayat birikimleri sayılarla ölçülemeyecek eğitimcilerle tanıştım. İlerleyen hayatımda sürekli hatırlayacağım ve hatırladıkça özlem duyacağım bu eğitimcilerin benden çok daha başarılı insanlar yetiştireceğine şüphem yok. Fikirlerinizi özgürce dile getirebileceğiniz, demokratik esaslara saygılı bir yapısı olan bu kurumun aynı zamanda öğrencilerinin her açıdan donanımlı olması için bütün kaynaklarını ayırdığını, eğitimim sırasında Çin’e yapmış olduğum kültürel değişim programında bizzat deneyimlemiş oldum. Lisans eğitimim son senesinde ise karşılığını katbekat aldığım bir araştırmada çalışma fırsatı bularak, Kadir Has Üniversitesi maceramı noktaladım. Dönüp geriye baktığımda anlıyorum ki okulumuzun bana 5 yıl içinde katmış olduğu deneyimler daima beni bir adım öne çıkarabilecek nitelikteydi.

İnsanın hedeflerine ulaşabilmesi için öncelikle hayaller kurabilmesi gerektiğine inananlardanım. Kadir Has Üniversitesi’ne kayıt yaptırdığım gün yıllarca içinde bulunacağım, eğitim alacağım, hayatıma yön vereceğim her açıdan zengin, renkli ve dinamik bir dünyaya adım attığımı anlamıştım. Bana daha ilk günden hayaller kurdurabilen bir üniversite, bir yuva beni yıllar sonra kazandırdığı donanım ile uğurladı. Yuvadan mutlu ayrılmak bile her ne kadar üzücü olsa da biz öğrencilerini bir kuyumcu titizliği ile işleyen hocalarımıza dilediğimiz zaman ulaşabilmek bu hüznü yaşamaya pek de fırsat tanımıyor.

Hayallerimin somut yansımaları olan hedeflerime giden yolda, 2020 yılında Siyaset  Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü üçüncüsü olarak onur derecesiyle mezun oldum. Almanya’da gerçekleşmesi planlanan bir dönemlik Erasmus programım pandemi nedeniyle başlamadan bitti fakat bu durum karşısında hem akademik açıdan gösterdikleri ilgi hem de yaşanılan sorunlar karşısında hep yanımda olmaları Kadir Kas Üniversitesi’ndeki hocalarıma olan sevgimi, hayranlığımı ve minnettarlığımı bir kere daha artırdı.

Bölümümüzün içeriği gereği birçok farklı alandan teorik bilgiye sahip olurken dünyanın siyasi, ekonomik, sosyal ve teknolojik olarak dönüşümünü takip etme şansı yakaladık. Farklı ülkelerden aramıza katılan hocalarımız ve öğrenci arkadaşlarımızla bu dönüşümü çok sesli ve çok renkli tartışma ve öğrenme imkanı bulduk. Birçok ulusal ve uluslararası programa gerek bireysel çabamla gerek üniversitemin desteği ile katılarak sertifikalar aldım.

Aldığımız zengin, karşılaştırmalı ve farklı içerikli eğitimler sayesinde mezuniyet sonrasında geniş yelpazede meslek tercihleri yapabiliyoruz. Kariyerime bankacılık sektöründe başlama kararı aldım. Kadir Has Üniversitesi’nin eğitim kalitesi ve başarılarıyla bireysel başarımın birleşimi sonucunda önemli bir pozisyon için teklif aldım. Hayatımdaki başarılarımın ve mutluluğumun önemli bir kaynağı olan Kadir Has Üniversitesi’ne ve kıymetli hocalarımıza teşekkürü bir borç bilirim.

Kadir Has Üniversitesi benim için hayatımda büyük bir dönüm noktası oldu. Haliç kampüsüne ilk adım attığımda, beni bekleyen sayısız fırsatın hayalini bile kurmamıştım. Burası öğrencilerin yüksek profilli profesörlere kolayca erişebildiği, yurtdışında okumak için birçok fırsata ve açık fikirli bir atmosfere sahip olduğu bir kurum.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi ve Ekonomi bölümleri benim için harika bir deneyim oldu. Bu iki bölümde çift anadal yapmak bana Türkiye siyasetini, kamu yönetimlerini, özel sektörü ve çevremdeki dünyayı derinlemesine anlamamı sağladı. Çok değerli hocalarım sayesinde bu okul bana Türkiye ve dünya siyasetinin geleceğimizi nasıl şekillendirdiği konusunda entelektüel bir bakış açısı kazandırdı.

Ayrıca Üniversite’nin Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma Merkezinde fark yaratan bir aktivizm buldum ve toplumsal cinsiyet farkındalık programlarına yakından dahil oldum. Kadir Has Üniversitesi’nin kadınlar ve diğer azınlık grupları için güvenli bir atmosfer yarattığını görmek beni her zaman daha da gururlandırdı.

Mezun olurken kendimi bölüm birincisi olarak buldum ve bu sayede çeşitli kurumlardan iş teklifi aldım. Bu imkanlardan biri olan, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen bir danışmanlık firması olan PriceWaterhouseCoopers’ta (PwC) çalışmaya karar verdim. Bölümüm bana günlük ve profesyonel hayatıma kolayca uygulayabileceğim eleştirel düşünme ve yönetsel becerileri kazandırdı. Bu yetenekleri bana kazandıran değerli hocalarıma minnettarım.

2018 yılında Kadir Has Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldum. Mezun olduğum yaz sonunda, Türkiye’nin önemli şirketlerinden birinde çalışmaya başladım, çalışma hayatıma hala Yemeksepeti’nde devam ediyorum. Üniversite hayatımın ve Kadir Has Üniversitesi’nin bana kattığı en önemli şeylerden biri, şüphesiz vizyonuma yeni perspektifler katması. Her biri alanında önemli isimlerden olan hocalarım sayesinde hem pratikte, hem teorikte kendimi geliştirme fırsatı buldum.

Okuduğum bölümün genel hatlarıyla öğrencileri kamu sektörü ve devlet kurumlarında çalışmaya yönlendirmesinin aksine, Kadir Has Üniversitesi’nde aldığım çok yönlü eğitim sayesinde kariyerim bunun ile sınırlanmadı. Kariyerime özel sektörde başladım ve üniversite hayatımda edindiğim birçok bilgiyi iş hayatımda hala aktif olarak kullanıyorum. Derslerimizin karşılaştırmalı yapısının katkısı ile birçok alanda bilgi sahibi ve donanımlı olduğumu düşünüyorum. Okuduğum okul ve bölümün prestiji ile bu süreçte birçok fırsat yakaladım. Bunlara ek olarak, üniversitemin sağladığı Erasmus değişim programı ile bir süre Portekiz’de eğitim alma fırsatım oldu. Hala bilgi ve tecrübelerine başvurmak istediğimde değerli hocalarımın orada olacağını biliyorum ve buna minnettarım.

Kadir Has Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünü tercih etmek hayatımda verdiğim en iyi kararlardan biriydi. Kadir Has Üniversitinde aldığım eğitim beni planladığım akademik kariyer için çok iyi hazırladı. Oradaki eğitimim sırasında, dersler alandaki çağdaş bilimsel tartışmaları takip etti ve dersler, tüm öğrencilerin hocalarla çok fazla etkileşime girebildiği çok küçük nüfuslu sınıflarda verildi. Ayrıca lisans eğitimim sırasında mesleki becerilerimi önemli ölçüde artıran iki farklı araştırma projesinde yer alma fırsatım oldu. Kadir Has Üniversitesi bana Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde çift anadal diploması, Güney Kore’de bir dönemlik değişim programı ve Macaristan’ın Budapeşte kentinde Erasmus stajı gibi birçok olanak sağladı. Üstelik, bu fırsatların tümü üniversite tarafından finanse edildi. Bu fırsatlar sayesinde çok fazla uluslararası deneyim kazandığım için çağdaş küresel dünyamızda çalışmaya çok iyi hazırlandığımı düşünüyorum.

Kadir Has Üniversitesinden mezun olduktan sonra Avrupa’nın en iyi Siyaset Bilimi bölümlerinden biri olan Orta Avrupa Üniversitesi’nde (Central European University – CEU) Yüksek Lisansa kabul edildim. Şu anda aynı üniversitede Siyaset Bilimi Doktor adayıyım ve bence bu pozisyona ulaşmamdaki başarımı Kadir Has Üniversitesinin bana sunduğu imkanlara borçluyum. Kadir Has Üniversitesi beni uluslararası bir ortamda çalışmaya hazırladı ve hocalarım bir araştırmacı olarak bana hâlâ çok yardımcı olan eleştirel düşünme yetilerini edinmeme yardımcı oldu.

2011 yılında başladığım Kadir Has Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetim Bölümü’nden 2016 yılında Uluslararası İlişkiler çift anadal diplomasıyla birlikte bölüm birincisi ve fakülte üçüncüsü olarak mezun oldum. Mezun olduktan sonra yine Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler tezli yüksek programına burslu olarak kabul aldım. Lisans ve yüksek lisans eğitimim boyunca bir vakıf üniversitesi öğrencisi olmanın tüm ayrıcalıklarını yaşadım. Üniversitenin verdiği kaliteli İngilizce eğitimin yanında, uluslararası öğrencilerin olduğu bir kampüste birçok farklı ülkeden arkadaşlıklar edindim. Zengin yurtdışı olanaklarından yararlanarak Erasmus+ programıyla Coventry Üniversitesinde bir dönem, SLPP ile Çin Zheijang Gongshang Üniversitesinde 3 haftalık yaz okulu eğitimi aldım. Üniversitem bünyesinde bulunan Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (CIES)’te stajyer öğrenci olarak bir dönem görev aldım.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünün yetkin akademik kadrosundan aldığım teorik bilgiler sayesinde mezun olduktan sonra hedeflediğim akademik kariyerde kendime kolaylıkla yer buldum. Şu anda Altınbaş Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Araştırma Görevlisi olarak çalışıyorum. İstanbul Medeniyet Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (İngilizce) alanında doktorama devam ediyorum. Akademik yetkinliklerin yanında üniversitenin sunduğu öğrenci kulübü çalışmaları, kültürel aktiviteler gibi çeşitli sosyal imkanlar kendimi sosyal olarak geliştirmeme de katkı sağladı. Kadir Has Üniversitesi mezunu olmanın haklı gurunu hep yaşıyorum.