KHAS’a Horizon Europe’tan İki Proje Desteği

5 Ağustos 2022

Reviving, Boosting, Optimising and Transforming European Film Competitiveness – REBOOT”

– Doç. Dr. Melis Behlil & Dr. Öğr. Üyesi Elif Akçalı

Radyo, Televizyon ve Sinema bölümümüzden Doç. Dr. Melis Behlil ve Dr. Öğretim Üyesi Elif Akçalı’nın, Horizon Europe (Ufuk Avrupa) Programı Küme 2: Kültür, Yaratıcı ve Kapsayıcı Toplumlar 2022 çağrısında yer alan “HORIZON-CL2-2022-HERITAGE-01-06: Increase the Potential of the International Competitiveness of the European Filmmaking Industry” başlığına üniversitemiz adına ortak olarak dahil olduğu Reviving, Boosting, Optimising and Transforming European Film Competitiveness – REBOOT” başlıklı proje önerisi desteklenmeye hak kazanmıştır. On iki ortaklı konsorsiyumun koordinatörlüğünü, Avusturya merkezli Universitat Wien kurumu yürütecektir.

Avrupa film endüstrisi hakkında eksiksiz bir bilgi seti sağlamak ve böylelikle mevcut güçlü yönlerini en üst düzeye çıkarmak ana gayesini taşıyan REBOOT projesinin spesifik olarak 5 alt hedefi bulunmaktadır:

  1. a) gençlerin Avrupa filmlerine katılımına yönelik desteğin arttırılması;
  2. b) AB’nin küresel görsel-işitsel ekonomideki yerinin, özellikle VOD’nin (Video on Demand – Talep Üzerine Görüntü) yükselişi ışığında güçlendirilmesi;
  3. c) AB film endüstrisinde kültürel çeşitliliğin desteklenmesi;
  4. d) farklı bir rekabet gücü anlayışına ve bu bağlamda ilgili göstergelere duyulan ihtiyacı ele almak;
  5. e) filmin ve daha geniş anlamda kültürel ve yaratıcı sektörün jeopolitik bir değer olarak AB için önemini kabul etmek ve desteklemek.

 

BUDGET IT – Building Gender Equality through Gender Budgeting for Institutional Transformation”

– Prof. Dr. Mary Louise Şimşek

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümümüzden Prof. Dr. Mary Louise Şimşek’in ise Horizon Europe Çerçeve Programı European Research Area (HORIZON-WIDERA-2022-ERA-01) çağrısına koordinatör olarak sunduğu BUDGET IT – Building Gender Equality through Gender Budgeting for Institutional Transformation” başlıklı proje önerisi desteklenmeye hak kazanmıştır.

BUDGET-IT, “toplumsal cinsiyet+ bütçelemesi”ni kullanarak kapsayıcı toplumsal cinsiyet+ eşitliğini güçlendirmeyi hedeflemektedir. Bu yolla kurumları dönüştürmeyi amaçlayan üç yıllık projenin dokuz kurumdan oluşan konsorsiyum koordinatörlüğünü üniversitemiz üstlenecektir.

Proje, İtalya ve İspanya’nın önde gelen üniversitelerinin desteğiyle, Avrupa Birliği’nin genişleme politikaları kapsamındaki Bosna, Sırbistan ve Türkiye’deki üniversitelerde, kapsayıcılığı ve araştırma mükemmelliğini arttırmayı amaçlamaktadır.

Projenin sonunda partner kurumlar, entegre ve kapsayıcı bir toplumsal cinsiyet+ eşitliği planı ve toplumsal cinsiyet+ bütçesi (GEP-GB) üretmiş olacaklardır. 36 ay süreyle yürütülecek projenin toplam bütçesi 999.235 EUR’dur. Kadir Has Üniversitesi’nin bütçesi 260.518 EUR’dur.

KHAS Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları UAM Proje Yöneticisi Dr. Selma Değirmenci, Çekirdek Program Öğretim Üyeleri Dr. Nurseli Yeşim Sünbüloğlu ve Dr. Doğu Durgun, ve Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Olgun Akbulut projede görev alacaklardır.

Participating Organisation Legal Name

Country

Role Action

KADIR HAS UNIVERSITESI

 

Turkey

Coordinator

MALTEPE MUNICIPALITY

Turkey

Partner

UNIVERZITET-SARAJEVSKA SKOLA ZA NAUKU I TEHNOLOGIJU PU

Bosnia and Herzegovina

Partner

COMUNE DI BRESCIA

Italy

Partner

UNIVERSITA DEGLI STUDI DI BRESCIA

Italy

Partner

University of Belgrade Faculty of Law

Serbia

Partner

UNIVERSIDAD DE ALICANTE

Spain

Partner

Municipality of Stari Grad

Serbia

Partner

Ayuntamiento de Novelda

Spain

Partner

Hocalarımızı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.